Ochrona przed ASF, obniżenie szkód łowieckich

Szanowni Państwo,

W oparciu o wieloletnie kontakty myśliwych polskich i czeskich w ramach naszego stowarzyszenia, rozpoczęliśmy prace informacyjne w zakresie zwalczania skutków szerzącej się w Polsce choroby ASF (Afrykański pomór świń), przynoszącej naszej gospodarce bardzo duże straty. W miesiącach kwiecień- sierpień 2020 r. przeprowadziliśmy na szeroką skalę akcję informacyjną rozsyłając ponad 4000 e-maili z informacjami dotyczącymi zastosowania sprawdzonego preparatu w walce z ASF oraz ograniczeniami strat łowieckich w uprawach rolnych. Wykorzystany w Czeskiej republice produkt  Pacho-Lek (dziki) zyskał uznanie władz czeskich podczas likwidacji ogniska choroby w Gminie Zlin - CR.

Uzyskał także dobre recenzje Unii Europejskiej. Koncentraty substancji zapachowych produkowane przez firmę EKOPLANT, s.r.o. oparte na własnych patentach  (certyfikaty) oraz  badaniach specjalistycznych zostały dopuszczone do ogólnego stosowania i używane są w Czeskiej republice przez myśliwych, rolników i hodowców trzody chlewnej do ochrony upraw przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę (np. szkody łowieckie). Czesi odnieśli niezwykły światowy sukces w walce z afrykańskim pomorem świń, jako jedyny kraj na świecie, który wykorzenił afrykański pomór świń w swoim kraju.

Poniżej załączniki informacyjne w celu przybliżenia tematu. Informacje o tej skutecznej metodzie zastosowanej w Czechach przekazujemy do myśliwych, rolników (ograniczenie szkód łowieckich), hodowców i instytucji do których należy zwalczanie ASF - do wykorzystania. Więcej informacji szczegółowych przedstawiono w „PASJE nr. 2 (10)/2020 - Wrocławski Magazyn Ekologiczno – Łowiecki”.

 

inż. Roman Rybak